W zimie wiele osób odczuwa spadek formy nie tylko fizycznej, ale też psychicznej. Taka sezonowa depresja negatywnie wpływa na nasze codzienne życie.
Co zrobić, aby polepszyć zimą swoje samopoczucie:
1. Więcej ruchu na świeżym powietrzu- systematyczna aktywność fizyczna ma wpływ na kondycje całego organizmu, również na kondycje psychiczną.
Krótki spacer pobudzi nasz organizm do wydzielania serotoniny, a dodatkowe ćwiczenia dodadzą nam energii i wzmocnią. Ćwiczenia sprawią, że do mózgu dotrze więcej tlenu, wzrośnie ilość endorfin- hormonów, które wywołują dobre samopoczucie i zadowolenie z siebie.
Każdy powinien w zimie znaleźć sport, który będzie sprawiał mu przyjemność, może to być: aerobik, pływanie, ćwiczenia na siłowni, taniec, jazda na nartach. Możliwości jest wiele. Jeśli odnajdziemy tą aktywność, która sprawia nam najwięcej radości, to z łatwością i chęcią wpadniemy w rytm regularnych ćwiczeń.
2. Towarzystwo - dla polepszenia samopoczucia warto spędzić czas z kimś bliskim.
Wspólne wyjście do kina, do teatru, na łyżwy, gra w kręgle, bilard, gry planszowe, wspólne gotowanie mogą być zajęciami, które sprawią wiele radości i przyjemności.
3. Więcej światła– światło ma znaczący wpływ na kondycję naszego zdrowia i stan samopoczucia.
Zbyt mała ilość światła może prowadzić do:
- huśtawki nastrojów,
- obniżać koncentrację,
- powodować apatię, smutek, przygnębienie,
- krótkie dni w zimie powodują, że czujemy się senni i zmęczeni.
Promienie słoneczne wzmagają produkcje witaminy D, której brak pogarsza nastrój.
Aby poprawić swoje samopoczucie warto zatem np. odsłaniać rolety, ustawiać stanowisko pracy blisko okna, wychodzić na spacery w ciągu dnia.
4. Posiłki– zdrowa dieta poprawi samopoczucie:
- warto zrezygnować z fast foodów, niezdrowych przekąsek, słodyczy, przetworzonej żywności,
- w zimie powinno się jeść więcej owoców, warzyw, kiszonek, zup, które są sycące i rozgrzewają, a przy tym są źródłem składników odżywczych,
- warto pamiętać o ostrych przyprawach: chilli, pieprz cayenne - zawierają kapsaicynę, dzięki której wydzielają się endorfiny,
- przyprawy korzenne takie jak cynamon czy kardamon ograniczają stres,
- nastrój może poprawić też gorzka czekolada, która m. in. zawiera mnóstwo antyoksydantów przedłużających młodość, rozjaśnia umysł, dodaje energii.
5. Zaplanuj odpoczynek - warto już w zimie zarezerwować wakacje. W tym czasie pojawiają się atrakcyjne promocje, zniżki. Świadomość tego, że mamy już zaplanowany odpoczynek wpływa pozytywnie na nasz nastrój.
Możemy zmienić otoczenie od razu, wyjechać gdzieś do ciepłych krajów, aby złapać więcej promieni słonecznych, wybrać się w góry, aby aktywnie spędzić czas i wzmocnić organizm, pojechać nad morze, gdzie powietrze zawiera dużo jodu.
Jeśli znajdziesz ciekawą wycieczkę, na którą potrzebna jest Ci gotówka, możesz wspomóc się pożyczką gotówkową, dzięki której sfinansujesz upragnione wakacje.
6. Czas dla siebie– zimową chandrę warto zwalczyć znajdując też czas dla siebie.
Żyjąc w ciągłym zabieganiu, stresie, chwila wytchnienia dla samego siebie będzie doskonałym sposobem na relaks. Aromatyczna kąpiel, słuchanie ulubionej muzyki, wizyta w saunie, dzięki której poczujemy się odprężeni, masaż, zakupy – każdemu może polepszyć samopoczucie co innego.
7. Uśmiechaj się:
- śmiech dotlenia mózg, dzięki czemu uwalnia się więcej endorfin- hormonów szczęścia,
- wzmacnia system odpornościowy, poprzez pobudzenie do produkcji przeciwciał,
- wzmacnia przeponę i mięśnie brzucha przyśpieszając przemianę materii,
- hamuje wydzielanie adrenaliny i kortyzolu, dzięki czemu pomaga radzić sobie ze stresem.
Osoby o pogodnym usposobieniu łatwiej pokonują trudności i rzadziej chorują.
Każdy powinien znaleźć swój sposób na zimową chandrę. Warto otaczać się ludźmi o pozytywnym nastawieniu do życia, pozwalać sobie na drobne przyjemności, które poprawią nastrój i nasze nastawienie do świata, codziennego życia. Znaleźć taką formę relaksu, która będzie sprawiała nam najwięcej radości i ułatwi odzyskanie równowagi w tym zimnym czasie.